Jump to content
Laptop Forum
Συνδεθείτε  
andreas

macOS High Sierra και Active Directory

Recommended Posts

Καλημέρα στην όμορφη παρέα.
Έχω μερικές ερωτήσεις-απορίες σχετικά με το integration ενός iMac που τρέχει High Sierra 10.13 και το Active Directory
Αρχικά έκανα join το PC στο domain μέσω ενός οδηγού που βρήκα στο Internet και εμφανίζεται κανονικά στην λίστα των υπολογιστών μέσα στο AD.
Από εκεί και πέρα για να κάνω log in χρησιμοποιώντας τα στοιχεία ενός χρήστη στο AD πατάω Other Users, και εκεί βάζω τα στοιχεία.
So far so good(?). Όμως θα ήθελα την βοήθεια σας για τα παρακάτω:

1) Η επιλογή Other Users δεν εμφανίζεται πάντα μετά από restart ή shutdown. Για να την εμφανίσω πρέπει να συνδεθώ ως local administrator, να κάνω log out, και τότε εμφανίζεται.
Το παραπάνω μου φαίνεται αρκετά περίεργο, καθώς στον υπολογιστή θα καθίσει ένα άλλο άτομο το οποίο θα συνδέεται μέσω Active Directory, και δεν θα έχει τα στοιχεία για local administrator.
Έχετε καμία ιδέα?

2) Το άτομο που θα καθίσει θα εργαστεί ως designer, οπότε και θα αποθηκεύει locally π.χ στο Desktop(φαντάζομαι) ορισμένα αρχεία.
Αν συνδέεται μόνιμα ως Other Users --> AD credentials , υπάρχει περίπτωση να χαθεί κάποιο αρχείο? 

3) Μπορώ να δημιουργήσω έναν νέο χρήστη στο mac και να φαίνεται όταν ανοίγει το iMac στο log in screen και να συνδέσω αυτόν τον χρήστη με το AD?
Π.χ έστω ότι κάνω έναν User testdesign με κωδικό 123456  και στο Active Directory έχω τον χρήστη testdesign με κωδικό design123.
Θέλω ο χρήστης να κάνει log in με τον κωδικό testdesign123 και όχι με τον κωδικό που του έφτιαξα μέσα από το iMac. Ομοίως αν αλλάξω τον κωδικό μέσα στο AD
να πρέπει να βάλει νέο κωδικό.
Με λίγα λόγια ο local mac user να γίνεται authenticate μέσω του AD.

Αυτά και thank you αν έχετε κάποια ιδέα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/18/2019 at 4:12 PM, nikos said:

Δεν φωνάζεις ένα τεχνικό καλύτερα,

βαρέθηκα και να διαβάζω.

χαχχαχαχαχα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, Συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.

Guest
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Συνδεθείτε  

×
×
  • Create New...