Jump to content
Laptop Forum
Συνδεθείτε  
andreas

Εγκατάσταση λειτουργικού σε iMac9,1 (Early-2009)

Recommended Posts

Καλημέρα συνforumίτες. Έχω βρει το μπελά μου. Προσπαθώ να εγκαταστήσω λειτουργικό στο παλιό μου iMac9,1 για να το δώσω στον πατέρα μου αλλά δε γίνεται. Έτρεχε Mojave (patched) αλλά από βλακεία μου κατέστρεψα την εγκατάσταση και δε bootάρει. Θέλω να ξαναβάλω Mojave, αλλά, εδώ αρχίζει η περιπέτεια...

1) Ο νέος μου υπολογιστή (το MBP της υπογραφής) ελέω T2 chip, δε μπορεί να φτιάξει patched install media του Mojave με το γνωστό patch του dosdude1. To πρόγραμμα τρέχει, αλλά αποτυγχάνει να κάνει restore το image. Οπότε το "απευθείας Mojave" το ξεχνάμε - πρέπει να εγκαταστήσω πρώτα κάποιο παλιότερο λειτουργικό και ύστερα να φτιάξω patched install media για το Mojave.

2) Η Apple δεν επιτρέπει να κατεβάσεις από εγκατάσταση Mojave (απ'το MBP μου δηλαδή) το El Capitan, που είναι η τελευταία έκδοση που έτρεχε officialy o iMac. Πρέπει να 'χω High Sierra και πίσω για να κατεβάσω πιο παλιό λειτουργικό. Άρα από το MBP μου ξεχνάμε το να κατεβάσω το El Capitan - απλά δε γίνεται (από Mac App Store τουλάχιστον). 

3) Βρήκα ένα image του El Capitan στο internet, από τρίτη πηγή, το πέρασα σε USB stick με createinstallmedia, αλλά αρνείται να εγκατασταθεί στον iMac. Βγάζει μήνυμα ότι έχει γίνει tamper το αρχείο - οπότε μάλλον θα 'ναι κατεστραμμένο.

Ο τελικός στόχος είναι να κάνω clean install Mojave. Το El Capitan είναι "ενδιάμεσο " στάδιο ώστε να τρέξω το patch tool του dosdude1 απ'τον iMac, μιας και απ'το MBP δε γίνεται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, Συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.

Guest
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Συνδεθείτε  

×
×
  • Create New...